fbpx

Warunki  środowiskowe vs terrarium

Jeże pigmejskie (Atelerix albiventris) idealnie znoszą temperatury z zakresu 22-27°C. Jeśli nie możemy zapewnić takiej temperatury w pomieszczeniu, możemy zastosować specjalne żarówki grzewcze lub maty grzewcze. W przypadku żarówki grzewczej konieczna będzie oprawka na żarówkę zamontowana w terrarium oraz termostat, który będzie kontrolował temperaturę. Włączy on ogrzewanie tylko wtedy gdy to będzie konieczne. W przypadku mat grzewczych musimy pamiętać, aby zamontować je poza zasięgiem jeży np. pod kamieniem. Naturalnym terenem występowania jeża jest Afryka, a więc stworzenia te przystosowane są do życia w niskich wilgotnościach. Wilgotność panująca w mieszkaniu na poziomie 40-60% jest dla nich jak najbardziej odpowiednia.

Jeż pigmejski terrarium

Jeże pigmejskie (Atelerix albiventris) możemy hodować w terrariach szklanych oraz drewnianych przy czym powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich dla tego zwierzęcia wymiarów. W przypadku terrariów drewnianych musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wchłanianiem rozlanej wody lub odchodów pupila. Sugerujemy zastosować silikon akwariowy, który jest bezpieczny dla zwierząt. Aby zabezpieczyć nim terrarium wystarczy zalać wszystkie łączenia płyty stanowiącej podłogę z jej ścianami. Innymi słowy musimy zalać każdą szczelinę (łączenie) na brzegach spodniej płyty terrarium. Gotowe szklane jak i te drewniane terraria zamówić możemy przez Internet, jednak dla hobbystów majsterkowania polecić możemy opcję zrób to sam. Terrarium wykonać możemy z dowolnego starego mebla, ważne aby jego kubatura spełniała minimalne warunki jeża pigmejskiego. Przykładowo odpowiednio głęboki stary barek może się zamienić w luksusowe mieszkanie naszego pupila. Wystarczy wymienić front mebla (drzwiczki barku) na szklane drzwiczki. Wewnątrz mamy wystarczająco miejsca, aby za pomocą kilku desek dobudować drugie piętro, możemy cieszyć się własnym stylizowanym terrarium. Przy budowie własnego terrarium musimy pamiętać o zastosowaniu materiałów nieszkodliwych dla zwierząt, gdyż jeże to bardzo ciekawskie stworzenia. Mogą pogryźć nowo poznane przedmioty, a już na pewno będą je lizać.

W przypadku zastosowania terrarium dla jeża pigmejskiego konieczne jest zamontowanie wielu otworów wentylacyjnych umożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie nieprzyjemne zapachy pokarmu i odchodów będą się kumulowały w małej przestrzeni terrarium. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że jeże pigmejskie to zwierzęta bardzo wrażliwe na przeciągi i mogą się przeziębić tak samo jak i my. Opisane powyżej warunki życiowe należy utrzymywać przez cały okres hodowli.

Wybieg dla jeża pigmejskiego

Zamiast terrarium zastosować możemy specjalne zagrody. Pamiętać jednak musimy, aby kupować produkt dedykowany dla jeży o małym prześwicie pomiędzy szczebelkami ogrodzenia. Niedostosowana do jeży zagroda może doprowadzić do zakleszczenia się zwierzaka i nawet jego śmierci. W przypadku zastosowania zagrody możemy mówić o tak zwanej „hodowli na podłodze” na ten temat znajdą Państwo oddzielny artykuł na naszym portalu.
Przy zastosowaniu zagrody lub budowie własnego terrarium musimy pamiętać o tym, że jeże to bardzo uparte i wbrew pozorom zwinne zwierzęta, a więc potrafią się wspinać.

Zapewnienie ruchu

Jeże wymagają dużo ruchu, ponieważ bez zapewnienia odpowiedniej przestrzeni mają tendencję do tycia, a co z tym udzie mogą zapadać na różnego rodzaju choroby związane z nadwagą. W przypadku, gdy jeż ma zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, sam zadba o redukcję masy tłuszczowej.  Według polskiego/czeskiego stowarzyszenia hodowców jeży pigmejskich minimalna wielkość terrarium powinna wynosić od 04/1,2 m2 . Przykładowo terrarium o wymiarach 100/40 cm spełnia minimalne wymagania bytowe jeżyka dla czeskiego stowarzyszenia.  Wysokość terrarium powinna wynosić około 40 cm. Oczywiście im większe, tym nasz jeż będzie miał więcej przestrzeni do zabawy, a tym samym lepiej zadba o swoją kondycję.
Istnieje możliwość zastosowania terrariów o mniejszych wymiarach, ale tylko w przypadku gdy jeż w nocy ma pełen dostęp do mieszania / pokoju, a terrarium służy wyłącznie w roli dziennego domku do spania.

O hodowli jeża pigmejskiego na podłodze przeczytacie w tym artykule: Hodowla jeża pigmejskiego na podłodze .

Wyposażenie terrarium

W przypadku terrariów drewnianych na podłoże należy zastosować:

  • Maty higieniczne (na spód), blokują one dostęp wody / moczu do drewna, znacząco wydłużając żywotność terrarium (jednocześnie wchłaniają nieczystości zapewniając czystość w pojemniku)
  • Dywanik / coś miękkiego (na matę higieniczną) – sugerujemy zastosować miękki dywanik łazienkowy

 

 

Jeśli chodzi o terraria szklane wystarczy zastosować sam dywanik łazienkowy.

Kuweta

Kolejnym istotną rzeczą jest kuweta, umożliwiająca naszemu zwierzakowi zachowanie czystości w legowisku. Sugerujemy zakup dużej narożnej kuwety, do której jeż będzie mógł swobodnie wejść i załatwić potrzebę. Jeśli chodzi o wypełniacz (pochłaniacz) do kuwety to nie ma ustalonego przepisu i zależy od preferencji naszego zwierzaka. Sugerujemy zastosować różne rodzaje wypełniaczy i sprawdzać co odpowiada naszemu pupilowi.

Możliwe pochłaniacze do kuwety:

  • Pelet
  • Piasek do kąpieli dla gryzoni
  • Trociny

 

Zarówno kuwety jak i wypełnienie do nich można znaleźć i zakupić tutaj:
AnimalArt – sklep dla jeża pigmejskiego (kategoria Ubikacja)

 

  

Trociny możemy spróbować zastosować jedynie w przypadku, gdy pozostałe opcje nie odpowiadają naszemu jeżykowi. W żadnym wypadku nie należy stosować trocin jako podkład na całe terrarium.

Domek

Najlepiej jeśli domek nie będzie posiadał małych okien / dziur, w które jeż może się wcisnąć i zaklinować.

Mały kocyk (ściereczka) – umieść go w domku a jeż już będzie wiedział jak go wykorzystać. Kocyk nie może być za duży i powinien wypełniać całą przestrzeń w domku.

Zarówno domki jak i legowiska można znaleźć i zakupić tutaj:
AnimalArt – sklep dla jeża pigmejskiego (kategoria Domki)

Akcesoria do karmienia

Dla jednego jeża wystarczą nam dwie ceramiczne miseczki, jedna na wodę a druga na pożywienie. W miarę możliwości miseczki powinny być ciężkie, aby jeż ich nie przewrócił.

Miski i karmy można znaleźć i zakupić tutaj:
AnimalArt – sklep dla jeża pigmejskiego (kategoria Miski/Odżywianie)

Elementy grzewcze

Jeśli w pomieszczeniu gdzie stoi terrarium nie możemy zapewnić stałych warunków środowiskowych odpowiednich dla jeży, powinniśmy również zamontować elementy grzewcze:

  • Oprawka na żarówkę, przewód i żarówka grzewcza
  • Mata grzewcza
  • Termostat – jest to urządzenia, które odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w terrarium. Do termostatu podłączamy wtyczkę od żarówki / maty grzewczej, następnie czujnik temperatury (na kablu wychodzącym z termostatu) umieszczamy w terrarium. Za pomocą pokrętła lub przycisków ustawiamy temperaturę, którą chcemy uzyskać.

Montując elementy grzewcze (mata lub żarówka) musimy pamiętać, aby zamontować je w taki sposób, aby pozostawały poza dostępem jeża.

Jeśli chcemy, aby nasze terrarium wyglądało ekstrawagancko możemy zamontować oświetlenie LED. Musimy pamiętać jednak o tym, aby to oświetlenie było delikatne (jeże nie lubą przebywać w mocno naświetlonych miejscach) oraz musimy pamiętać o wyłączaniu oświetlenia na noc.

Opublikowane: 1 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl