fbpx

Jeż pigmejski co je?

Dieta jeży pigmejskich powinna być urozmaicona. Nie powinniśmy karmić tych zwierząt wyłącznie jednym rodzajem karmy, ponieważ może to doprowadzić do otyłości lub braku ważnych mikroelementów – co w dłuższej perspektywie doprowadzić może do poważnych chorób.

Typy diety jeża pigmejskiego
Nie musimy obawiać się o wysoką cenę diety dla jeża czy też czasochłonność przygotowania posiłków dla naszego zwierzątka. Podczas przygotowania jeżowego menu musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Wyróżnić możemy trzy podstawowe typy odżywiania jeży pigmejskich:

  • Naturalny – sposób odżywiania polegający na próbie odtworzenie naturalnego sposobu odżywiania jeża w skład, którego wchodzą: robaki, owoce, warzywa, jaja. Przy czym warzywa i mięso powinno być ugotowane.
  • Karma – metoda odżywiania, która opieramy na wysokiej, jakości karmach dla kotów. Tu musimy zwrócić szczególną uwagę na to, że większość karm nie nadaje się dla jeży i przy dłuższym stosowaniu zacznie szkodzić naszemu zwierzakowi! Dla przyszłych hodowców możemy polecić: „Taste of the wild”, „Wild freedom”, „Concept for life”, „Caryn Kitten”.
    Są to karmy zarówno suche jak i mokre. Sugerujemy, aby posiłek jeża pigmejskiego nie składał się wyłącznie z suchej karmy, najlepiej, jeśli to będzie połączenie suchej z mokrą karmą. Sucha karma jest dość twarda dla jeża pigmejskiego i długotrwałe jej spożywanie może doprowadzić do skruszenia lub złamania zęba. Jeśli jesteśmy zmuszenia podać wyłącznie suchą karmę wówczas najlepiej dolać odrobinę wody do miseczki, tak, aby karma namiękła i zmiękła.
  • Sposób mieszany – polegający na zastosowaniu obu powyższych technik odżywiania.

Który sposób odżywiania najlepszy?

Naszym zdaniem najbardziej optymalnym sposobem odżywania jest ten ostatni – mieszany, w którym kocia karma jest podstawą, jednak jeż otrzymuje, co jakiś czas dedykowane dla niego posiłki, które urozmaicają jego dietę. Jeden gotowany posiłek dla jeża może starczyć mu na kilka dni (pod warunkiem, że się nie zepsuje). Przykładowo możemy ugotować w małym garczku kawałek piersi z kurczaka z marchewką i brokułami. Tu uwaga – pod żadnym pozorem nie stosujemy przypraw. Takie danie wystarczy nam na kilka dni odżywiania pupila. Sugerujemy mieszać drobno pokrojone mięso z warzywami – jeż jak dziecko, zje tylko to, co mu najlepiej smakuje.

Gotowy pokarm dla jeża pigmejskiego możemy nabyć w sklepie, stanowi go dobrej jakości karma dla kotów lub psów (sucha oraz puszkowana).
Najlepsza karma dla jeża pigmejskiego, którą polecamy stosować to karma suchą ze względu na mniejszą kaloryczność oraz mniejszą zawartość białka i tłuszczów. Sucha karma dla kotów jest dość twarda, dlatego zalecamy pokruszyć ją w blenderze na drobniejsze kawałki, żeby ząbki naszego pupila na tym nie ucierpiały – jeśli z jakiś przyczyn tego nie możemy zrobić opcjonalnie możemy dolać odrobinę wody do miski z karmą, co stanowczo ją rozmiękczy i ułatwi jeżowi konsumpcję.

Więcej na temat doboru gotowej karmy dla jeża pigmejskiego znajdą Państwo pod likiem karma

Raz w tygodniu przygotuj danie składające się z ugotowanego mięsa drobiowego, jajek, warzyw (marchewka, cukinia, burak, brokuł) lub podaj jeżykowi ulubionego robaka (świerszcze, karaczany, dżdżownice, larwy mączników i drewnojadów). Ulubione danie możesz wykorzystać do oswojenia swojego pupila. Za pomocą łyżeczki możesz spróbować karmić swojego pupila – jeśli zajmie się jedzeniem możesz spróbować pogłaskać go od spodu lub po bokach.
Pokarm dodatkowo możemy urozmaicić za pomocą gotowych dań dla niemowląt (np. Gerber), ale niektóre jeże mogą nie tolerować tego rodzaju pożywienia.

Jeż pigmejski czego nie powinien jeść

Jeżom pigmejskim nie podajemy:

  • suszonych owoców, orzechów, twardych ziaren
  • mięsa wieprzowego, gdyż jeże źle je trawią
  • produktów mlecznych
  • produktów przeznaczonych dla ludzi, tj. słodyczy i produktów przyprawianych
  • cebuli, papryki, kukurydzy

Jeż pigmejski – ile je

Pokarm podajemy raz dziennie, po zgaszeniu światła w terrarium. Wyjątkiem są samice w ciąży i karmiące młode, które powinny mieć stały dostęp do karmy.

Zmiana karmy może prowadzić u jeża do biegunki, poza tym jeże przyzwyczają się do pokarmu i bardzo często są niechętnie nastawione do nowych elementów diety – stąd też każdy nowy składnik sugerujemy wprowadzać stopniowo, dodając z każdym kolejnym posiłkiem coraz większe jego ilości do miseczki.

Jeże powinny mieć stały dostęp do świeżej przegotowanej wody. Podajemy ją w ciężkich ceramicznych miseczkach. Niektórzy hodowcy stosują również poidełka, ale ze względu na budowę ryjka jeża odradzamy to rozwiązanie. Dlaczego przegotowana woda? W wodzie z kranu mogą występować cysty pierwotniaków, które mogą spowodować zarobaczenie wewnętrzne jeżyka.

W materiale dotyczącym terrarium wspominaliśmy już że dużym problemem u jeży jest otyłość. Z tego względu należy stale monitorować wagę jeża i w razie potrzeby zmodyfikować jego dietę. Oznaki nadwagi to także zmniejszona aktywność, ociężałość i niemożność zwinięcia się w kulkę. Otyłość wpływa negatywnie na zdrowie, długość życia i rozród jeży.

Polecane gotowe karmy:

Ilość podawanego pokarmu należy ustalać indywidualnie do potrzeb jeża, tak aby w ciągu nocy zjadał całość, monitorując jednocześnie jego wagę.

Pamiętajmy też o smakołykach dla naszego jeżyka! Dużo ciekawych znajdziecie tutaj:
AnimalArt (Kategoria: Przysmaki, witaminy) 

Opublikowane: 1 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl