fbpx

Higienę w terrarium utrzymujemy za pomocą kuwety oraz higienicznych podkładów wyścielających dno terrarium. Kuwetę z nieczystości należy opróżniać każdego dnia. W ten sposób korzystnie wpływamy na mikroklimat panujący w terrarium jak i na samo otoczenie naszej hodowli. Maty higieniczne jak i dywanik wyścielający dno terrarium powinno być wymieniane w zależności od czystości jeżyka. Jeśli jeż załatwia swoje potrzeby do kuwety wówczas sprzątanie całego terrarium możemy wykonywać rzadziej.

Kąpiel

Przeważnie jeże dobrze dbają o swoją czystość. Czasami jednak zdarzają się wypadki i sytuacje awaryjne, gdzie jeż ubrudzi się w ciężko dostępnym dla niego miejscu – wówczas musimy mu pomóc. Tak jak dla wielu innych zwierząt, tak i dla jeży w większości przypadków kąpiel to traumatyczne przeżycie – chociaż i od tego zdarzają się wyjątki. Najłatwiej kąpiel dla jeży przygotować w misce lub małej wanience, tak aby jeż nie mógł nam uciec oraz żebyśmy my mieli łatwy do niego dostęp. Niewielka ilość wody, tak aby jeż mógł swobodnie oddychać stojąc na nogach. Temperatura wody nie za ciepła, powinna być zbliżona do temperatury ciała jeża (35°C). Najczęściej kąpiel odbywa się w trzech etapach z czego pierwsze dwa kończą się oddaniem moczu do wody, a trzeci to mycie właściwe.

Rozpoczynając kąpiel włóżmy jeżyka do miski i odczekajmy chwile dając mu możliwość oswojenia się z nowym miejscem. Jeśli pupil załatwi swoje potrzeby do wody, wymień ją i możesz przejść do mycia zwierzaka. Do czyszczenia jeża można użyć szczoteczki do zębów. W usunięciu nieczystości pomoże delikatny, nieszczypiący w oczy szampon (można zakupić taki tutaj: Szampon – AnimalArt sklep dla jeża pigmejskiego) . Po wyczyszczeniu zwierzęcia, należy szampon dokładnie spłukać wodą, a jeża w miarę możliwości jak najdokładniej osuszyć za pomocą ręcznika. Po kąpieli i osuszeniu zwierzę powinno trafić do ciepłego terrarium. Jeże należy kąpać w ciepłym pomieszczeniu i unikać przeciągów. Kąpiele należy stosować w przypadkach awaryjnych oraz regularnie co 1-2 miesiące w zależności od stanu czystości naszego pupila. Jeżeli jeżyk ma ubrudzone tylko łapki, wsadźmy go do miski z wodą z minimalną ilością wody i umyjmy tylko łapki. Nie należy w takich przypadkach moczyć całej skóry i grzbietu jeżyka.

Kąpiel jeża pigmejskiego jest zalecana podczas Quillingu. O quillingu jeża pigmejskiego przeczytacie tutaj.

Przycinanie pazurów

Co jakiś czas naszego pupila poddać musimy zabiegowi przycinana pazurków. Nie ma możliwości określenia czasu w jakim należy wykonać ten zabieg. Tempo przyrostu pazurków u jeża zależne  jest od wielu czynników (środowisko, pokarm, wiek etc.). Należy sprawdzać długość pazurków przy okazji okresowych inspekcji jeżyka i podcinać je kiedy to konieczne. Tak samo jak kąpiel, tak i przycinanie jest bardzo niemiłym przeżyciem dla wielu jeżu, ale łatwo możemy sobie z tym poradzi podczas kąpieli. Jeśli jest taka możliwość sugerujemy przycinać pazurki w dwie osoby, jedna delikatnie unieruchamia nogę, a druga dokonuje cięcia. Podpowiedź: pazurki po kąpieli są miękkie i łatwiej je skrócić.
Nożyczki dostosowane do obcinania jeżowych pazurków możesz znaleźć m.in tu: Nożyczki – AnimalArt sklep dla jeża.

Kąpiel piaskowa

Jeżyki pigmejskie (jak też niektóre inne zwierzęta) uwielbiają kąpiele piaskowe. Wystarczy dać tylko miskę z piaskiem kąpielowym i czekać. Nasz jeżyk zapewne bardzo szybko do niej wejdzie i zacznie się na swój sposób w nim tarzać. Oczywiście nie każdy jeżyk od razu „załapie” do czego to służy. Na pewno część z nich może na początku potraktować to jako dodatkową kuwetę (nowy, inny piasek) i się w nim załatwić. Z czasem powinien ogarnąć do czego to służy. Nie wolno też zbyt często podawać takich kąpieli, gdyż mogą wysuszać skórę jeżyka.

Opublikowane: 14 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl