fbpx

Zazwyczaj jeże pigmejskie (Atelerix albiventris) hodowane są w dedykowanych terrariach, jednak istnieje możliwość hodowli w mieszkaniu/pokoju (tzw. hodowla jeża na podłodze). Dla hodowli jeża pigmejskiego (Atelerix albiventris) bardzo istotne jest utrzymanie stabilnej temperatury w zakresie 22 – 26 stopni Celsjusza. W przypadku przebywania przez dłuższy czas w innych warunkach jeżyk może zapaść w swojego rodzaju sen zimowy i już się z niego nie obudzić. Wskazana temperatura 22 – 26 stopni Celsjusza to ideał. Możemy przyjąć, że w warunkach  21 – 28 stopni również są odpowiednie, ale poniżej tych wartości lub powyżej mogą być problemem.

Jeże również są wrażliwe na przeciągi. Potrafią się przeziębić tak jak my i musimy o tym pamiętać podczas wietrzenia pokoju, w którym znajduje się jeż. Jeśli już musimy przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się jeż sugerujemy wynieść go na czas wietrzenia i odnieść po godzinie od zamknięcia okien – kiedy temperatura w pomieszczeniu zdąży się już unormować. Przy hodowli jeża pigmejskiego na podłodze musimy pamiętać o tym, że:

  • Dzięki ostrym pazurkom potrafią się wysoko wspinać (jeśli materiał pozwala o coś zahaczyć)
  • Dzięki budowie ciała (ryjek w kształcie cylindra oraz gibkie ciało) mogą wciskać się w zakamarki. Budowę ciała jak i umiejętności w tej dziedzinie możemy porównać do kota, którego budowa ciała jest podobna. Ciało jeża pozwala wcisnąć się w szczeliny pozornie mniejsze od ciała zwierzaka.

O czym należy pamiętać

Planując hodowlę na podłodze musimy pamiętać o zaaranżowaniu miejsca do wypoczynku (kącika) dla naszego jeża, które powinno zawierać:

  • Domek
  • Kocyk do domku
  • Akcesoria do karmienia – dwie ceramiczne miseczki na wodę i pokarm
  • Kuweta
  • Opcjonalnie legowisko jeża możemy wyposażyć w matę grzewczą w tym przypadku sterowaną gniazdkiem z programatorem czasowym (do kupienia w wklepie budowlanym za 40 zł)

Wymagania i szczegóły dotyczące montażu powyższego wyposażenia znajdą Państwo w artykule „Terrarium dla jeża pigmejskiego”.

Kącik naszego pupila powinniśmy wyścielać (w kolejności):

  • Podkład higieniczny
  • Miękki dywanik łazienkowy

Kącik dla jeża możemy zaaranżować sami ustawiając odpowiednio meble lub wykonując coś samemu. Może to być coś z płyty meblowej – możemy też zakupić gotowe zagrody dla jeży,  które przypominają niskie segmentowe ogrodzenie. Dzięki temu, że produkt jest segmentowy możemy „otwierać” i „zamykać” zagrodę naszego pupila poprzez usunięcie lub założenie jednej ze ścian zagrody. Wpisując w Google frazę „wybieg dla jeży” znajdą Państwo odpowiedni produkt. Istotną sprawą jest to, aby szczególnie w tym przypadku używać produktów dostosowanych do hodowli jeży, ponieważ jeż może się zaklinować w oczkach zagrody, a to może doprowadzić do uduszenia i śmieci pupila.

Załatwianie się jeża pigmejskiego vs nasza podłoga

W przypadku hodowli na podłodze bardzo istotnym aspektem jest też załatwianie potrzeb.
Jeże pigmejskie (Atelerix albiventris) naturalnie szukają piasku, żeby się załatwić i można je przyzwyczaić do załatwiania potrzeb w kuwecie, ale zdarzają się wypadki. Jeśli chcemy przyzwyczaić jeża do załatwiania potrzeb w kuwecie, na początku nie otwieraj zagrody zbyt często. Zabieg ten służy temu, żeby zwierzę nie znalazło sobie na terenie mieszkania „zapasowego” miejsca do załatwiania potrzeb. Dorosłe i  wychowane jeże dbają o swoją czystość oraz czystość otoczenia (gniazda) więc powinny załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Jeśli będą mieli Państwo z tym problemy sugerujemy wynagradzać załatwianie się w odpowiednim miejscu (kuwecie). Jeśli będą Państwo spędzać czas z jeżykiem na pewno zdarzy się, że jeż będzie chciał załatwić potrzebę podczas zabawy. W takim przypadku wkładamy zwierzaka szybko do kuwety, a po wszystkim wynagradzamy np. robakiem – mącznikiem.

Olbrzymim plusem w hodowli na podłodze jest nielimitowany dostęp do przestrzeni, gdzie jeż może się wybiegać. Hodowla w terrarium, a w związku z tym ograniczony dostęp do przestrzeni może prowadzić do otyłości podopiecznych, co dalej skutkować może poważnymi chorobami. Jeże pigmejskie (Atelerix albiventris) o ile są odpowiednio odżywiane i mają dostęp do przestrzeni to same zadbają o swoją kondycję. Szczegóły dotyczące odżywiania odnajdą Państwo w artykule „Odżywianie jeża pigmejskiego”.

Reasumując – o ile zadbamy o właściwą temperaturę to hodowla jeża „na podłodze” jest dla niego zdrowsza. Jeż ma wtedy nieograniczony dostęp do zabawy i eksploracji, a także dba o swoją formę co przekłada się jego zdrowie.

 

 

 

Opublikowane: 14 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl