Quilling jest to normalne zjawisko występujące u młodych jeży polegające na wymianie cienkich i delikatnych igieł okresu dziecięcego na igły większe i wytrzymalsze. Igły te jeż będzie nosił przez resztę swojego życia. Porównać możemy to do wymiany zębów mlecznych na stałe. Jeśli podczas procesu wymiany igieł nie powstają gołe plamy na grzbiecie jeża to wszystko przebiega prawidłowo. Gubienie kolców (z ang. „Quilling”) odbywa się od 4 do 12 tygodnia życia. W tym okresie jeże są bardzo nerwowe, ponieważ nowe igły drażnią skórę. Wszelki dotyk prowadzi do bólu podczas kontaktu z igłami. W tym okresie należy ograniczyć kontakt z jeżem. Podczas zabawy z pupilem nie należy dotykać igieł.
Aby ulżyć w cierpieniach naszemu pupilowi możemy spróbować wykąpać go delikatnie w wodzie z oliwką do kąpieli dla dzieci. Jeż na pewno nie będzie zadowolony z kąpieli, ale nawilżona skóra powinna ukoić trochę ból. O kąpieli jeża możecie przeczytać w artykule Higiena i pielęgnacja jeża pigmejskiego. Po kąpieli takiego jeżyka powinniśmy go delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika i ogrzać unikając przy tym przeciągów.
Pamiętajmy o tym, że igły jeża są bardzo ostre. O ile jeże same w sobie są bardzo defensywnymi stworzeniami i nie zrobią nam krzywdy podczas hodowli, to przypadkowo wbita igła w stopę może nam już wyrządzić krzywdę. Jeśli podczas Quillingu wypuszczasz jeża, aby biegał po pokoju to pamiętaj aby dokładnie odkurzyć.
W okresie naturalnego i zdrowego rozwoju u dorosłego jeża mogą wypadać pojedyncze igły. Nadmierne gubienie igieł oraz powstawanie łysych plam występujące u dorosłych osobników jest najczęściej oznaką choroby i musi zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Opublikowane: 1 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl