Występowanie
Jeż pigmejski zasiedla sawanny i tereny stepowe Centralnej Afryki, od Senegalu na zachodzie, do Etiopii na wschodzie, sięgając swym zasięgiem na południe do rzeki Zambezi. W naturze jeże pigmejskie żyją 2-3 lata, w hodowli około 5-6 lat. Długość życia zależy od nas – bardzo ważna jest opieka nad jeżem pigmejskim.
Ogólny opis
Jeże pigmejskie osiągają długość ciała 15-25 cm przy wadze 350-700 g. Ich ciało pokrywa około 5-7 tysięcy igieł, ale poza tym od spodu posiadają bardzo miękką białą sierść. Jeże są zwierzętami nocnymi. Dzień spędzają w schronieniu, natomiast w nocy rozładowują nieskończone zasoby energii. Ze względu na rodzaj wyposażenia terrarium ich nocne zabawy nie są kłopotliwe (głośne).
Terrarium
Jeże ze względu na ich tryb życia należy trzymać w przestronnych, ciepłych i suchych terrariach. Terraria mogą być wykonane ze szkła lub drewna, jednak w przypadku drewnianych musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią. W terrarium powinna panować temperatura 20-27°C. Temperaturę w terrarium możemy utrzymywać za pomocą żarówek lub mat grzewczych. Istnieją gotowe zestawy sterujące, które uruchamiają elementy grzewcze wyłącznie gdy temperatura spadnie poniżej ustawionych wartości.
Zasady hodowli
W naturze jeże żyją osobno, tak samo trzymamy je w terrarium. Możliwe jest trzymanie razem kilku samic, jednak zawsze może wystąpić ryzyko konfliktów. Samce trzymane razem będą najprawdopodobniej zaciekle walczyły. Jeże łączymy w pary na kilka lub kilkanaście dni wyłącznie w celach rozrodczych. W żadnym przypadku para jeży nie może być trzymana w jednym terrarium.
Zachowanie
W kontakcie z zagrożeniem jeże natychmiastowo zwijają się w kulkę, stroszą kolce, głośno fukają i syczą, a dotknięte wykonują gwałtowne ruchy, aby ukłuć wroga. Oswojony jeż zachowuje się względem opiekuna w przypadkach zaskoczenia, kiedy nie wie kto sięga do niego rękami. Nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji to ukłucia raczej nie są groźne. W przeszłości opiekowaliśmy się również myszoskoczkami (rodzaj gryzonia wielkości chomika) i zdarzyło nam się pogryzienie do krwi przez te małe stworzenia natomiast nigdy nie zdarzyło się abyśmy ucierpieli przez jeżyka.
Opublikowane: 23 grudnia 2018 przez: Jeżogród.pl