fbpx

Kształt jeża pigmejskiego (Atelerix albiventris) przypomina niecko kroplę wody, gdzie wierzchołek kropli jest po stronie nosa, a końcu po stronie ogonowej. Dlatego swoją budową ciała jeż pigmejski przypomina niecko kolczastą świnkę morską (Kawia domowa), przy czym posiada bardziej szpiczasty ryjek. Osiąga długość ciała 15-25 cm przy wadze 350-700 g. Samice przeważnie są trochę większe od samców.

O naturalnym otoczeniu jeża pigmejskiego przeczytacie w tym artykule Jeż pigmejski w naturze.

Kończyny jeża pigmejskiego

Jeże pigmejskie posiadają stosunkowo krótkie kończyny względem wielkości całego ciała. Mimo to stworzenia te zachęcone do zabawy i eksploracji potrafią bardzo szybko biegać. Jeż pigmejski (Atelerix albiventris) posiada różną ilość palców u przednich i tylnych łap. Przednie łapy zakończone są pięcioma palcami, a tylne czterema. Ryjek jeża przypomina stożek z czarnym nosem na końcu. Szczęka jest dłuższa od żuchwy, przez co przednie zęby szczęki są widoczne patrząc od dołu, nawet przy zamkniętej paszczy. Jeż pigmejski ma lekko wyłupiaste, czarne i okrągłe oczy, a uszy dość duże i zaokrąglone. Na końcu ciała jeże posiadają bardzo króciutki ogonek – około 1-2 cm. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że budowa ciała jeża (i ich upór) pozwala im się wciskać w otwory pozornie mniejsze od ich ciała.

Płaszcz z igłami

Cały grzbiet jeża pokryty jest igłami, którymi dzięki rozbudowanym mięśniom grzbietowym potrafią poruszać. Skóra wraz z igłami na grzbiecie tworzy dla jeża swoisty worek, w który chowa się gdy jest przestraszony. Łącznie jeż pigmejski posiada od 5 do 7 tysięcy kolców. Kolce mają różną barwę i zależne są od umaszczenia jeża. Od spodu (brzuch) jeż ma bardzo miłą i puszystą sierść.

Obecnie istnieje bardzo wiele odmian barwnych jeży pigmejskich od albinosów aż po pinto. Po urodzeniu nie można ostatecznie stwierdzić jakie umaszczenie przyjmie dany jeż, ponieważ w fazie początkowego wzrostu może to ulec zmianie. Możemy być pewni ubarwienia młodego jeża pigmejskiego po około 8-10 tygodniach od urodzenia.

 

Opublikowane: 14 stycznia 2019 przez: Jeżogród.pl