Owady karmowe dla jeża (mącznik – własna hodowla)
Jeże pigmejskie uwielbiają owady karmowe. Nie powinniśmy im ich odmawiać, gdyż są bogate w składniki odżywcze i wzbogacają jeżową dietę.
Jeże pigmejskie uwielbiają owady karmowe. Nie powinniśmy im ich odmawiać, gdyż są bogate w składniki odżywcze i wzbogacają jeżową dietę.
Odżywianie jeża pigmejskiego jest niezwykle istotnym elementem hodowli tych zwierząt. Zwierzęta te są dość wrażliwe pod względem żywieniowym, a karma dla jeża pigmejskiego powinna być odpowiednio dobrana.
Większość zabawek dla jeży pigmejskich jesteśmy wstanie zrobić sami. W tym artykule znajdziecie opis kilku z nich.
Higiena jeża pigmejskiego jest bardzo istotna dla jego zdrowia – ważna tutaj jest kąpiel jeża pigmejskiego. Przeważnie jeże dbają o swoją czystość, ale czasami zdarzają się wypadki, gdzie jeż ubrudzi się w ciężko dostępnym dla niego miejscu – wówczas musimy mu pomóc.
Jeże pigmejskie są stworzeniami prowadzącymi nocny tryb życia. W naturze dzień spędzają w schronieniu, nocami natomiast przemierzają duże odległości celem poszukiwania pożywienia. Są to zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia i trzymają się od siebie na odległość.
Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem naszego jeżyka powinniśmy zapewnić mu: racjonalne i zbilansowane pożywienie, optymalne warunki środowiskowe, rozmnażać zgodnie z zasadami hodowli jeży pigmejskich, zapewnić odpowiednią przestrzeń, aby jeż mógł się wybiegać.
Kształt jeża pigmejskiego przypomina niecko kroplę wody, gdzie wierzchołek kropli jest po stronie nosa, a końcu po stronie ogonowej. Swoja budową ciała przypominają niecko kolczastą świnkę morską (Kawia domowa), przy czym posiadają bardziej szpiczasty ryjek.
Hodowla jeża pigmejskiego na podłodze wymaga utrzymania stabilnej temperatury w zakresie 22 – 26 stopni Celsjusza. W przypadku przebywania przez dłuższy czas w innych warunkach jeżyk może zapaść w swojego rodzaju sen zimowy i już się z niego nie obudzić.
Jest to normalne zjawisko występujące u młodych jeży polegające na wymianie cienkich i delikatnych igieł okresu dziecięcego na igły większe i wytrzymalsze. Igły te jeż będzie nosił przez resztę swojego życia. Porównać możemy to do wymiany zębów mlecznych na stałe.
Akwarium, klatka, terrarium dla jeża pigmejskiego czy podłoga w naszym domu? Co warto wiedzieć o domku dla jeża pigmejskiego.